Побудувати повноцінний раціон на початку весни — завдання не просте, а часто ще й надто затратне. Свіжі фрукти і овочі коштують значно більше ніж влітку чи восени, а їсти кожного дня авокадо із лососем — пересічний українець собі навряд може дозволити.
Тож слід експериментувати і включати у свій раціон нові страви, але з продуктами, які ми вже звикли їсти взимку та навесні. В першу чергу, слід звернути увагу на коренеплоди, горіхи, крупи. І в той час як влітку ми готуємо легкі овочеві супи — взимку робити їх більш наваристими і ситними.
♦ Морквяний суп із волоським горіхом
Інгредієнти на 1 л води:
- 2 великі моркви,
- 2 великі картоплини,
- пів середньої цибулини,
- 1 ст. л. томатної пасти,
- 2-3 ст. л. соняшникової олії,
- трохи вершків,
- пів склянки волоських горіхів чищених,
- спеції за смаком: сіль, суміш перців, сушені трави тощо.
Приготування:
Моркву і картоплю очистити, нарізати тонкими кільцями. Цибулину очистити і подрібнити. Пательню добре розігріти, налити олію та обсмажувати моркву з картоплею до золотистої скоринки. Далі помістити овочі у каструлю з окропом, посолити і поставити на легкий вогонь.
У пательню з олією додати подрібнену цибулю, за дві хвилини — томатну пасту. Розбавити 2-3 ложками води і додати у каструлю. Довести до смаку спеціями.
Коли суп повністю розвариться — збити його до однорідного стану блендером і вмішати вершки.
Горіхи окремо подрібнити ножем, підсмажити на сковорідці з краплею олії та сіллю. Прикрасити ним суп вже перед подачею.
♦ Суп на сметані з яйцем
Інгредієнти на 1,5 л води:
- 3 яйця,
- по пів склянки сметани та борошна,
- баночка консервованого горошку,
- кріп (можна засолений, свіжий чи сухий — разом із сумішшю сушених трав),
- сіль та чорний перець за смаком,
- 2-3 великі картоплини.
Приготування:
Картоплю очистити та нарізати кубиками. Одразу поставити варитись, приправити воду спеціями: сіллю та чорним перцем. У окремій мисці перетерти до зникнення грудочок борошно зі сметаною. Можна трішки додати теплої води, щоб суміш вийшла рідкою. Вилити її у каструлю з картоплею та ретельно перемішати.
Яйця окремо відварити, очистити і нарізати кільцями. Горошок відкрити та відділити від води, разом з яйцями додати у каструлю. Приправити все травами і варити до повної готовності картоплі. За бажанням — можна додавати у страву різні м’ясні копченості.
♦ Буряковий суп-пюре
Інгредієнти на 1 л води:
- 2-3 картоплини,
- 1 цибулина,
- 1 морква,
- 2 буряки середнього розміру,
- 2 зубчики часнику,
- спеції за смаком,
- по 1 ч. л. лимонного соку та цукру,
- трохи рослинної олії та сметана для подачі.
Приготування:
Спочатку підготувати всі овочі: картоплю очистити та нарізати кубиками. Цибулю і часник подрібнити, моркву і буряк натерти на тертці.
Розігріти пательню, обсмажити у маслі цибулю та часник, додати натерту моркву, а через 2-3 хвилини і буряк. Змішати із лимонним соком та цукром та тушити ще 15 хвилин на слабкому вогні.
Картоплю поставити варитись у каструлі з водою та посолити. Через 5 хвилин додати компоненти зі сковорідки, довести до смаку спеціями і варити ще 15 хвилин. Збити блендером у каструлі. Подавати теплим, із ложкою густої сметани.
♦ Макаронний з курятиною
Цей рецепт — чи не найпростіший у списку.
Інгредієнти на 1 л води:
- 1 яйце,
- 300 г макаронів з твердих сортів пшениці,
- 2-3 ст. л. консервованої кукурудзи,
- спеції за смаком,
- 1 куряча грудка,
- зубчик часнику.
Приготування:
Для початку — подрібнити курячу грудку і відварити її в воді, із сіллю та зубчиком часнику. Часник вийняти та викинути, додати в окріп макарони. Коли вони трішки розм’якнуть — всипати кукурудзу та довести страву до смаку спеціями.
Яйце зварити окремо, почистити, розділити навпіл і покласти у тарілку перед подачею.
♦ Гострий томатний суп з квасолею
Інгредієнти на 1 л води:
- 1 склянка квасолі,
- склянка томатної пасти,
- 2-3 картоплини середні,
- олія соняшникова,
- 50 г волоських горіхів,
- 1 морквина,
- 2 зубчики часнику,
- спеції за смаком: сіль, перець, сушені трави тощо.
Приготування:
Перш за все, потрібно замочити квасолю в окропі та залишити настоюватись, мінімум на 6 годин. Далі очистити картоплю та нарізати дрібними кубиками. Поставити каструлю з водою на вогонь, додати туди квасолю та картоплю, приправити сіллю і перцем.
У сковорідці розігріти масло, обсмажити трішки часник та вийняти його. Далі обсмажувати почищену та нарізану кільцями моркву і подрібнений волоський горіх. Через 2-3 хвилини додати томатну пасту, розбавлену половиною склянки води. Тушкувати близько 15 хвилин, довівши до смаку спеціями. Перемістити суміш у каструлю та варити до повної готовності квасолі.
♦ Рисовий з фрикадельками
За бажанням, страву можна готувати також із картоплею, але ми пропонуємо варіант без неї.
Інгредієнти на 1,5 л води:
- 300 г вже готового рису,
- 200 г фаршу курячого,
- 3-4 ст. л. томатної пасти,
- 1 морквина,
- пів цибулини,
- трохи олії,
- спеції за смаком.
Приготування:
Моркву та цибулю очистити. Першу натерти на тертці, а другу подрібнити ножем. Розігріти пательню з олією та обсмажувати у ній овочі до золотистої скоринки. Додати томатну пасту та пів склянки води, тушкувати близько 10 хвилин. Збити цей соус блендером та додати у каструлю з водою. Туди ж всипати рис.
Із фаршу сформувати маленькі кульки та кидати їх у каструлю. Додати в суп спеції та варити до повної готовності фрикадельок.
♦ Гороховий суп-пюре
Інгредієнти:
- 1 склянка гороху,
- 1 цибулина,
- 1 морквина,
- 2-3 шт. середньої картоплі,
- вершкове масло,
- спеції за смаком.
Також оремо — декілька скибочок білого хліба, зубчик часнику й олія — для грінок.
Приготування:
Горох промийте, замочіть у 1 літрі води із сіллю та залиште на ніч настоюватися. Зранку ще раз промийте, залийте з 500 мл води у каструлі і поставте варитись. В цілому на цей процес у вас піде від 1 до 1,5 години.
Як горох провариться годину, можна приступати до приготування далі: начистити картоплю, морквину, цибулю. Картоплю подрібнити та додати до гороху, розбавити суп потрібною кількістю води.
Розігріти пательню та обсмажити на ній подрібнену цибулю. Додати натерту морквину і заправити спеціями за смаком. Висипати овочі в каструлю. Коли горох і картоплю будуть повністю готові — збити суп у пюре то додати ложку вершкового масла.
Поки страва вариться, приготуйте грінки: натріть хліб зубчиком часнику із сіллю, покрийте олією та підсмажте на сковорідці до хрусткої скоринки.